W jaki sposób dobrać najbardziej odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?
W jaki sposób dobrać najbardziej odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

Wybór spośród nich najlepszego, a więc przede wszystkim najbezpieczniejszego dla dziecka, rozwiązania, może być dla wielu rodziców bardzo trudny. Kolejnym wyzwaniem będzie na pewno właściwe zamontowanie wybranego już fotelika w swoim samochodzie. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu postaramy się Państwu jak najbardziej pomóc w doborze najlepszego możliwego fotelika samochodowego dla Waszej pociechy, poprzez wskazanie kilku najistotniejszych elementów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę dokonując wyboru. Zachęcamy do lektury.

Przede wszystkim dobierz fotelik do wagi swojego dziecka

Nasz artykuł rozpoczniemy od najbardziej oczywistej sprawy, tzn. od konieczności doboru fotelika samochodowego bezpośrednio do wagi swojego dziecka. Jest to naprawdę bardzo istotna kwestia, od której będzie zależało bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas jazdy samochodem. Dobierając krzesełko do wagi dziecka nie możemy sobie pozwolić na żaden margines błędu. Z drugiej strony musimy mieć też świadomość, że foteliki są projektowane w taki sposób, żeby jednocześnie z wagą dziecka spełnione były także kryteria wzrostu. Może się więc zdarzyć i taka sytuacja, że dziecko ważąc 12 kg nie będzie już się mieściło do fotelika samochodowego dla niemowląt w przedziale wagowym 0-13 kg, ponieważ będzie już za wysokie. W drugą stronę też to może działać i niekoniecznie dziecko, które waży już 14 kg będzie mogło przesiąść się do innego, większego fotelika.

Lepiej jest wybrać fotelik na pasy czy z systemem Isofix?

Najczęściej polecanym rozwiązaniem jest wybór fotelików samochodowych dla dziecka z systemem montowania Isofix, który umożliwia przymocowanie fotelika bezpośrednio do konstrukcji samochodu, dzięki czemu ogranicza się ryzyko popełnienia jakichś błędów przy montażu fotelika oraz powinno się zagwarantować większe bezpieczeństwo malcowi. Niestety od tej reguły są także pewne wyjątki. Nie każdy system Isofix występuje w takim samym wariancie, a co za tym idzie nie w każdym samochodzie ten sam fotelik dziecięcy będzie mógł być tak samo stabilnie zamocowany. W niektórych przypadkach niestety lepszym rozwiązaniem jest kupno fotelika, który trzeba przymocować pasami. Pamiętajmy też o tym, że nie każdy samochód ma Isofix. Nie powinniśmy się jednak bać przypinania fotelika pasami bezpieczeństwa, ponieważ można to zrobić naprawdę bardzo skutecznie i zapewnić swojemu dziecku tak samo dużo bezpieczeństwa, jak z zastosowaniem systemu Isofix.

Dlaczego niektóre foteliki samochodowe są montowane tyłem do kierunku jazdy?

Ponieważ, jeżeli wybierzemy odpowiedni model fotelika dziecięcego, zamontowanie go tyłem do kierunku jazdy będzie po prostu dla dziecka znacznie bezpieczniejsze. Jest to związane ze statystykami wypadków, według których aż 75 proc. wszystkich kolizji drogowych to zderzenia czołowe. Siedząc tyłem do kierunku jazdy, podczas takiej kolizji dziecko zostanie wciśnięte w fotelik, dzięki czemu będą na nie działały znacznie mniejsze obciążenia, niż gdyby siedziało przodem. Dlatego tez specjaliści zalecają, żeby dziecko przewozić w taki sposób tak długo, jak się da, tzn. do momentu, do którego pozwala nam na to budowa fotelika. Dobre foteliki typu RWF, zapewniają przebywającemu w takiej pozycji dziecku naprawdę bardzo dużą wygodę. Wybierając fotelik samochodowy dla niemowlaka warto jest więc wybrać taki, który można zamontować tyłem do kierunku jazdy.

Na foteliku samochodowym dla dziecka nie powinniśmy oszczędzać!

Od niego bowiem będzie zależało bezpieczeństwo naszej pociechy. Zawsze więc kupując fotelik samochodowy powinniśmy korzystać z oferty renomowanych sklepów. Nie warto kupować fotelika używanego z nieznanego źródła, ponieważ nigdy nie będziemy mieli pewności, czy wszystko jest z nim w porządku. Pamiętajmy też o tym, żeby podczas zakupu sprawdzić, czy wybrany model posiada wszystkie homologacje i atesty bezpieczeństwa związane z przeprowadzonymi na nich np. testami zderzeniowymi.

Prawidłowo dobrany fotelik samochodowy dla niemowlaka czy dla dziecka będzie gwarantem jego pełnego bezpieczeństwa podczas jazdy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl