Rodzaje wózków dla niemowląt
Rodzaje wózków dla niemowląt

Wózek głęboki, czyli gondola

Pierwszym wartym uwagi rodzajem wózka dziecięcego są wpinane w wózek gondole, które częściej są po prostu nazywane wózkami głębokimi. Ten rodzaj wózka dziecięcego jest przeznaczony dla najmniejszych dzieci, czyli od urodzenia do mniej więcej 6. miesiąca życia, czyli do momentu, w którym dziecko zaczyna już siadać. Dokonując wyboru wózka głębokiego trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego szerokość oraz wysokość. Będzie to istotne przede wszystkim, jak dziecko zacznie dorastać i powoli samodzielnie siadać. Zbyt niska gondola może stwarzać po prostu ryzyko jego wypadnięcia. Budka takiego wózka dla niemowląt powinna mieć także możliwość regulowania i to cichego, tak żeby nie budzić przy tym dziecka. Taka regulacja umożliwi ochronę śpiącego lub po prostu leżącego dziecka przed silnymi porywami wiatru, opadami czy zbyt silnym słońcem.

Spacerówki

Drugim  bardzo ważnym, bo też bardzo często stosowanym rodzajem wózków dziecięcych są spacerówki, czyli wózki spacerowe. Takie wózki mogą mieć różne oparcia i to właśnie od nich będzie zależało, czy można je stosować od urodzenia, czy dopiero od 6. miesiąca życia, czyli od momentu, gdy dziecko zacznie już siadać. Te przystosowane także do przewożenia mniejszych dzieci mają po prostu możliwość ułożenia ich w pozycji leżącej, a nie tylko w siedzącej.

Na co zwracać uwagę wybierając dobry wózek spacerowy? Ponownie najważniejsza będzie możliwość dowolnej regulacji poszczególnych elementów wózka, czyli przede wszystkim oparcia, zagłówka, podnóżka i uprzęży z pasami. Dzięki temu zakupiony wózek będzie mógł „rosnąć” wraz z dzieckiem i nie będzie go trzeba szybko wymieniać na nowy. Spacerówka musi mieć również odpowiednią szerokość, aby dziecku było w niej wygodnie i żeby chciało z nami wyruszać na spacery. Dobrze jeżeli wózek posiada także przekładaną rączkę oraz obracane siedzisko. To daje rodzicowi w razie czego możliwość odwrócenia dziecka tyłem do wiejącego wiatru.

Lżejszą wersją wózków spacerowych są tzw. wózki parasolki. Oprócz dużo mniejszego ciężaru, mają one możliwość łatwego złożenia, dzięki czemu łatwiej jest rodzicowi np. znosić je po schodach, ale jednocześnie są również mniej stabilne. Ze względu na to, stosowane są zazwyczaj tylko w trakcie bardzo dobrej pogody lub w trakcie wyjazdów wakacyjnych.

Wózki bliźniacze

Ciekawym rodzajem wózków dziecięcych są wózki bliźniacze. Ich przeznaczenie jest jasne i wózki takie służą do przewożenia razem bliźniaków, czyli dwójki dzieci, które są w tym samym wieku. Istnieją także wózki po prostu dla rodzeństw, które dla ułatwienia są zazwyczaj nazywane wózkami Rok po Roku. Oba te rodzaje wózków występują w dwóch wariantach, albo w wersjach tandemowych, czyli jeden wózek za drugim, albo w wersjach jeden obok drugiego. Każde ze składających się na wózek bliźniaczych siedzisk jest regulowane oddzielnie, dzięki czemu można je dostosować osobno do każdego dziecka. W praktyce wózki bliźniacze i wózki typu Rok po Roku stanowią połączenie dwóch tego samego typu wózków, czyli wózków głębokich lub spacerówek. Zasady ich wyboru są więc takie same jak w przypadku wózków pojedynczych. Wybierając konkretny rodzaj wózka bliźniaczego trzeba jednak także sprawdzić jego kompletne wymiary, tak, aby na pewno było nam z niego wygodnie korzystać.

Wózki wielofunkcyjne

Ciekawym i na pewno wartym rozważenia podczas dokonywania zakupów rodzajem wózków są wózki wielofunkcyjne, które łączą w sobie funkcjonalność różnych rodzajów wózków oraz fotelików samochodowych. Wózki wielofunkcyjne występują w trzech wersjach:

  • Wózki 2w1 – czyli połączenie wózka gondoli i wózka spacerowego. Takie wózki składają się z trzech części: stelaża,  gondoli i spacerówki.
  • Wózki 3w1 – czyli połączenie gondoli, wózka spacerowego i fotelika samochodowego. Fotelik w tych wózkach może również służyć jako nosidełko.
  • Wózki 4w1 -  czyli połączenie gondoli, spacerówki, fotelika samochodowego oraz bazy do fotelika. Dołączona baza do fotelika powinna umożliwiać bardziej stabilny montaż fotelika w aucie.

Wybierając wózki wielofunkcyjne koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby ich stelaż umożliwiał szybką i łatwą wymianę poszczególnych elementów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl