Przyczepki rowerowe dla dzieci – Twój must have na lato!
Przyczepki rowerowe dla dzieci – Twój must have na lato!

Aktywne spędzanie czasu z dziećmi na świeżym powietrzu to nie tylko przyjemność dla Twoich pociech – to również bodziec pozwalający na ich efektywny rozwój. Szkraby powinny jak najwięcej czasu spędzać poza domem, poznając otoczenie, dźwięki, kształty i różnego rodzaju sytuacje. Warto więc poznać przyczepki rowerowe dla dzieci i zainwestować w model dostosowany do Waszych rodzinnych potrzeb.

Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych możliwościach? Nie czekaj i skorzystaj z informacji zawartych w poniższym artykule o przyczepkach rowerowych dziecięcych. Zapraszamy do lektury stworzonej przez zespół specjalistów Forkids.pl!

Spis treści:

Przyczepki rowerowe dla dzieci – przepisy

Czy przyczepki rowerowe dla dzieci to legalny element wyposażenia i można poruszać się w ten sposób z pociechami? Jest to coraz częściej pojawiające się pytanie u rodziców, którzy wielokrotnie słyszą wiele sprzecznych informacji.

Odpowiedź brzmi – TAK. PRZEWÓZ DZIECI W PRZYCZEPKACH ROWEROWYCH JEST DOZWOLONY I LEGALNY.

CYBEX ZENO BIKE PRZYCZEPKA ROWEROWA 2W1 SPACERÓWKA BLACK SILVER CYBEX ZENO BIKE PRZYCZEPKA ROWEROWA 2W1 SPACERÓWKA SILVER PINK CYBEX ZENO BIKE PRZYCZEPKA ROWEROWA 2W1 SPACERÓWKA MALIBLUE TURQUOISE
     
Sprawdź cenę! Sprawdź cenę! Sprawdź cenę!

Przepisy dotyczące transportu maluchów w przyczepkach rowerowych określone są w rozporządzeniu z dnia 7 września 2012 roku. Zmienia on rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dziennik Ustaw z 7 września 2012 r. Poz. 997). Część modernizowanych zapisów nawiązuje bezpośrednio do rowerzystów, wchodząc w życie dnia 8 października 2012 roku i 1 stycznia 2013 roku.

Art. 63. został uzupełniony o poniższy zapis:
3. Zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym że dopuszcza się przewóz:
     4) dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.

Koniecznie jednak zapoznaj się z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa przewożenia dzieci w przyczepce rowerowej:

Oświetlenie przyczepki rowerowej

Z tyłu przyczepki musi znaleźć się przynajmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej i światło odblaskowe barwy czerwonej. Z kolei z przodu wymagane jest jedno światło pozycyjne barwy białej (jeśli przyczepa jest szersza od roweru lub wózka rowerowego). Warto również wiedzieć, że jeśli konstrukcja przyczepki rowerowej zasłania sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką, na jej wyposażeniu muszą znaleźć się kierunkowskazy.

Przyczepka rowerowa dziecięca – przepisy dotyczący mocowania

Przyczepki rowerowe dla dzieci powinny mieć na wyposażeniu specjalny dyszel z urządzeniem sprzęgowym, odpowiadającym za uniemożliwienie wywrócenia się jej w sytuacji przewrócenia się roweru. Warto jednak wiedzieć, że jest to przepis nieobowiązujący w przypadku przyczepki rowerowej dziecięcej jednokołowej.

W nowym Prawie o Ruchu Drogowym wprowadzono nową definicję roweru i wózka rowerowego. Obecnie rower o szerokości do 90 cm pozostanie rowerem, zaś konstrukcje powyżej tej szerokości będą wózkiem rowerowym – z wykluczeniem przyczepki rowerowe dla dzieci, towarów i zwierząt o standardowej szerokości do 90 cm. Dzięki temu możesz podróżować z przyczepką dziecięcą po ścieżce rowerowej.

HAMAX BREEZE ONE PRZYCZEPKA ROWEROWA WÓZEK SPACEROWY / WHITE GREEN HAMAX BREEZE ONE PRZYCZEPKA ROWEROWA WÓZEK SPACEROWY / NAVY CREAM HAMAX BREEZE ONE PRZYCZEPKA ROWEROWA WÓZEK SPACEROWY / BLACK
     
Sprawdź cenę! Sprawdź cenę! Sprawdź cenę!

Czy dziecko powinno mieć kask w trakcie jazdy w przyczepce rowerowej?

W Polsce nie ma przepisu regulującego tę kwestię. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że kask ogranicza ryzyko w trakcie kolizji i wypadków – np. w przypadku zderzenia z innym rowerzystą.

Pamiętaj! Źle dobrany kask rowerowy dziecięcy może stanowić dodatkowo zagrożenie dla dziecka! Należy więc wybrać model dostosowany do średnicy głowy pociechy.

Jaką przyczepkę do roweru dla dziecka wybrać? Dostępne rozwiązania

Wybór przyczepki rowerowej dla dziecka to ważna decyzja. Są one praktycznym i wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na aktywne spędzanie czasu z dziećmi. Przedstawiamy więc kilka typów przyczepek, różniących się konstrukcją i przeznaczeniem – by pomóc Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla twojej rodziny.

Przyczepka rowerowa dziecięca jednoosobowa

Jednoosobowe przyczepki rowerowe dla dzieci charakteryzują się lekką i kompaktową konstrukcją. Są one idealne dla rodzin ceniących wygodę i chcących zachować mobilność podczas wspólnych wycieczek. Dodatkowo nie zajmują one dużo miejsca po złożeniu, więc przechowywanie ich jest prostsze w porównaniu z przyczepkami dla dwójki pociech. Przyczepki rowerowe dziecięce wyposażone są zwykle w wygodne siedzisko, pasy bezpieczeństwa i osłony przed deszczem oraz słońcem – gwarantując dziecku ochronę.

CYBEX ZENO BIKE PRZYCZEPKA ROWEROWA 2W1 SPACERÓWKA BLACK SILVER CYBEX ZENO BIKE PRZYCZEPKA ROWEROWA 2W1 SPACERÓWKA SILVER PINK CYBEX ZENO BIKE PRZYCZEPKA ROWEROWA 2W1 SPACERÓWKA MALIBLUE TURQUOISE
     
Sprawdź cenę! Sprawdź cenę! Sprawdź cenę!

Przyczepka rowerowa dla 2 dzieci

Przyczepki rowerowe dla dwójki dzieci są nieco szersze od jednoosobowych, by zapewnić wystarczająco dużo miejsca dla dwójki małych pasażerów. Ich konstrukcja jest przystosowana do równomiernego rozłożenia wagi, zapewniając stabilność jazdy. Przyczepki rowerowe dziecięce dwuosobowe wyposażone są w więcej dodatkowych udogodnień – takich jak kieszenie na drobiazgi czy dodatkowe miejsce bagażowe. Dzięki temu rodzice mogą zabierać na wycieczkę więcej potrzebnych akcesoriów.

Przyczepka rowerowa dziecięca jednokołowa

Przyczepki dziecięce jednokołowe przeznaczone są głównie dla starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Charakteryzują się one sportowym designem i lepszą manewrowością. Są również lżejsze i bardziej aerodynamiczne w porównaniu z ich wielokołowymi odpowiednikami.

Przyczepka rowerowa dla niemowlaka

Przyczepki rowerowe przeznaczone dla niemowląt są zaprojektowane, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort dla najmłodszych pasażerów. Oferują one płaską i stabilną powierzchnię do leżenia. Wyposażone są w systemy amortyzacji, minimalizując wstrząsy podczas jazdy.

Najważniejsze cechy i parametry przyczepki rowerowej dziecięcej

Przyczepka rowerowa dziecięca musi skutecznie zastępować fotelik rowerowy dla Twojej pociechy. Powinna więc radzić sobie na zróżnicowanym podłożu, zapewniając odpowiednią amortyzację kół. Jedną z kluczowych kwestii jest oczywiście jakość wykonania i wykorzystanych komponentów. Tworzywa powinny być trwałe, niezawodne, odporne na zniszczenia i niezagrażające dziecku. Sprawdzaj więc przed zakupem atesty i certyfikaty, które informują o jakości oraz bezpieczeństwie maluchów – co potwierdzają złożone testy i badania laboratoryjne.

Kolejnym ważnym aspektem jest oczywiście ilość akcesoriów i komponentów dodatkowych – takich jak moskitiery, elementy chroniące przed słońcem, wiatrem lub deszczem oraz pasy bezpieczeństwa. Im jest ich więcej, tym lepiej. Przyczepka rowerowa dla niemowlaka powinna natomiast zawierać dodatkowe mocowania na fotelik dla bobasa lub specjalną wkładkę zabezpieczającą malca przed przeciążeniami i nadmiernymi wstrząsami.

Istotne jest również, by przyczepka rowerowa dla dziecka miała regulowaną wysokość rączki i odczepiane koła. Dzięki temu transport i przechowywanie jej będzie o wiele prostsza, co docenią rodzice aktywni i osoby mieszkające w mniejszych mieszkaniach.

Przyczepki rowerowe dziecięce – FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić przyczepkę rowerową dziecięcą?

Zakup przyczepki rowerowej dla dziecka to inwestycja w rodzinne, aktywne spędzanie czasu. Oferują one bezpieczny sposób na włączenie najmłodszych członków rodziny w rowerowe wycieczki. Dzięki solidnej konstrukcji, systemom bezpieczeństwa i komfortowym siedziskom, dzieci mogą cieszyć się przygodami na świeżym powietrzu – podczas gdy rodzice mają pewność, że ich pociechy są bezpieczne.

Ile kosztują przyczepki rowerowe dziecięce?

Ceny przyczepek rowerowych dziecięcych mogą różnić się w zależności od modelu, funkcji i marki. Zaawansowane przyczepki z dodatkowymi funkcjami takimi jak amortyzacja, wysokiej jakości materiały i możliwość przekształcenia w jogger mogą kosztować ok. 2-3 tys. zł. Wybierając przyczepkę, warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, oferowane funkcje i bezpieczeństwo, które są kluczowe przy decyzji o zakupie.

Jaką przyczepkę rowerową dla dziecka wybrać?

Wybór odpowiedniej przyczepki rowerowej zależy od wielu czynników – takich jak wiek dziecka, rodzaj przyczepki i częstotliwość planowanych wycieczek, a także indywidualne potrzeby rodziny. Dla niemowląt i małych dzieci najlepsze będą modele z płaską powierzchnią do leżenia i dobrym systemem amortyzacji. Rodziny z dwójką dzieci docenią przyczepki dwuosobowe, które oferują więcej miejsca i komfort pociech. Jeśli zależy Ci na mobilności i łatwości przechowywania, rozważ lekkie i składane modele. Przy wyborze przyczepki ważne jest także sprawdzenie, czy produkt posiada niezbędne atesty bezpieczeństwa i czy jest kompatybilny z Twoim rowerem. Dla bardziej aktywnych rodzin planujących dłuższe wyprawy, idealne mogą okazać się przyczepki z opcjami dla starszych dzieci – takimi jak jednokołowe przyczepki rowerowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl