Na co zwracać uwagę dobierając odpowiednią zabawkę do wieku dziecka?
Na co zwracać uwagę dobierając odpowiednią zabawkę do wieku dziecka?

Coraz więcej rodziców, wybierając zabawki dla swoich dzieci, skupia się na tym, żeby były one w stanie dać dzieciom nie tylko dużo frajdy, ale także, żeby były odpowiednio dobrane do ich możliwości oraz żeby były w stanie wpływać na ich dalszy rozwój. Dobór odpowiednich zabawek do wieku dziecka jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakie powinno się brać pod uwagę. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu sklepu Forkids tłumaczymy, na jakie elementy koniecznie powinno się zwracać uwagę, dobierając odpowiednie zabawki do wieku dziecka.

Dlaczego wiek dziecka jest tak ważnym kryterium wyboru zabawek?

Wiek dziecka jest tak bardzo ważny w trakcie wyboru odpowiednich zabawek, ponieważ wskazuje nam, na jakim poziomie rozwoju znajduje się nasza pociecha. Wybór złej zabawki, czyli zarówno takiej, która jest dla dziecka zbyt trudna, jak i takiej, która będzie dla niego zbyt łatwa i w związku z tym mało interesująca, nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie będzie miał żadnego pozytywnego wpływu na dalszy rozwój malucha. A przecież to właśnie dlatego dziecko się bawi. Poprzez zabawę poznaje otaczający go świat, odkrywa, jak działają poszczególne rzeczy i uczy się rozwiązywać napotkane trudności. Dobór zabawki do wieku dziecka jest również ważny ze względu na jego bezpieczeństwo. Zabawki dla starszych dzieci nie będą dobrym wyborem w przypadku maluchów, przede wszystkim dlatego, że mają zbyt dużo małych części.

Ważną rzeczą podczas wybierania odpowiednich zabawek dla dzieci jest również to, żeby dokonać takiego wyboru, który będzie odpowiadał ich zainteresowaniom. Każde dziecko w wyniku własnych doświadczeń i kontaktów z rówieśnikami w pewnym momencie już ma określony gust i własne wymagania, co oznacza, że nie wszystkie zabawki, nawet jeżeli będą idealnie dobrane do jego wieku, będą w stanie tak samo dobrze spełnić jego wymagania.

Dobór zabawek dla bardzo małych dzieci

A jakie rodzaje zabawek szczególnie warto jest wybrać dla dzieci ze względu na wiek? Nasz opis rozpoczniemy od największych maluchów, czyli od dzieci, które dopiero pojawiły się na świecie. W pierwszych latach życia dziecka to właśnie zabawa jest aktywnością, która w największym stopniu pozwala maluchowi poznawać otaczający go świat. W trakcie zabawy małe dziecko zaczyna oswajać się z otaczającymi je dźwiękami, kolorami, kształtami czy fakturami przedmiotów. Bardzo małe dziecko większość swojego czasu podczas zabawy spędzą korzystając z tzw. zabawek edukacyjnych. Bardzo dobrym wyborem są np. maty edukacyjne Skip Hop, które są prawdziwymi domowymi placami zabaw dla maluchów.  W takich matach umieszczonych jest wiele ciekawych dla dziecka zabawek, które są m.in. bardzo kolorowe i z których wydobywają się różne dźwięki. Nieco większe dzieci, czyli takie, które już zaczynają uczyć się chodzić, uwielbiają pchać przedmioty. Warto jest im więc zapewnić różnego typu jeździki, taczki czy chodziki. Obecnie w sklepach jest bardzo dużo możliwości i rodzajów tego typu zabawek.

Jakie zabawki wybrać dla dzieci w wieku przedszkolnym?

W przypadku starszych dzieci zadanie rodziców i innych osób, które szukają dla nich odpowiednich zabawek, jest już dużo trudniejsze. Jak już wspomnieliśmy, w pewnym wieku dziecko ma już bowiem bardziej sprecyzowane wymagania i zainteresowania. Cały czas ważne jest to, żeby wybrane zabawki były dobrze dobrane do wieku malucha i były dla niego w pełni bezpieczne, ale oprócz tego muszą też spełniać ich wymagania. Dzieci w tym wieku uwielbiają się przede wszystkim ruszać, dlatego doskonałym wyborem będą m.in. rowerki biegowe, jeździki, hulajnogi i zwykłe rowery. Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają także tworzyć, dlatego dobrym wyborem mogą być różnego typu zabawki kreatywne, m.in. kredki, farby, plastelina oraz klocki. W tym wieku dzieci powinny cały czas też korzystać z różnych zabawek edukacyjnych, jednak w tym przypadku ważne będą przede wszystkim takie, które pozwolą im poznawać literki i liczby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl