Kiedy fotelik samochodowy powinien być ustawiony tyłem do kierunku jazdy?
Kiedy fotelik samochodowy powinien być ustawiony tyłem do kierunku jazdy?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce dziecko podczas podróży samochodem musi być przewożone w foteliku. O tym wie każdy rodzic, jednak często wątpliwości budzi zarówno to, w którym miejscu zamocować fotelik, jak i to, jak powinien być ustawiony – przodem czy tyłem do kierunku jazdy. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jakie ustawienie fotelika jest bezpieczne dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych.

Kiedy fotelik montuje się tyłem do kierunku jazdy?

Tyłem do kierunku jazdy montuje się pierwszy fotelik dziecka. Zasada ta obowiązuje do ukończenia około 15 miesięcy życia. Najczęściej pierwszymi fotelikami są nosidełka, które przymocowuje się wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Wynika to z przepisów prawa, które jasno określają, że w foteliki przeznaczone dla dzieci ważących do 13 kg montuje się tyłem do kierunku jazdy. Nie oznacza to jednak, że po przekroczeniu tej granicy fotelik należy zamontować przodem do kierunku jazdy. Jest to zgodne z prawem, natomiast wiele modeli fotelików w przedziale wagowym 9-18 kg można zamocować w aucie tyłem do kierunku jazdy. Choć wydawać się to może mniej wygodnym rozwiązaniem, z uwagi na bezpieczeństwo wielu rodziców decyduje się na przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy najdłużej, jak się da.

Dlaczego ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy jest bardziej bezpieczne?

Choć stopień ochrony dziecka w przypadku gwałtownego hamowania czy zderzenia drogowego uzależniony jest przede wszystkim od jakości fotelika samochodowego, bez wątpienia zamocowanie go tyłem do kierunku jazdy zwiększa poziom bezpieczeństwa. Wynika to z tego, że szyja i głowa dziecka siedzącego przodem do kierunku jazdy, w sytuacji nagłego zdarzenia, z dużą siłą opada w stronę klatki piersiowej, a następnie równie gwałtownie wraca do góry, co większa ryzyko poważnego urazu. W pozycji tyłem do kierunku jazdy wszystkie siły rozłożone są na całą powierzchnię pleców, co zabezpiecza przed poważnymi uszkodzeniami. Warto mieć na uwadze, by fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy znajdował się na tylnej kanapie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl