Kiedy dziecko może przestać jeździć w foteliku samochodowym?
Kiedy dziecko może przestać jeździć w foteliku samochodowym?

Przewożenie dzieci w foteliku samochodowym to obowiązek narzucony przez polskie prawo. Celem wprowadzenia takich przepisów jest maksymalna ochrona dzieci już od pierwszych dni życia przed potencjalnymi skutkami kolizji i wypadków. Fotelik należy zakupić dla noworodka i z upływem czasu oraz osiągnięciem odpowiedniej wagi i wzrostu wymieniać na większy. Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym?

Co przepisy prawa mówią o przewożeniu dzieci w foteliku samochodowym?

Na podstawie rozporządzenia Unii Europejskiej dotyczącego stosowania fotelików samochodowych dla dzieci i pasów bezpieczeństwa w 2017 roku wprowadzono zmiany w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z rozdz. 5, art. 39 Ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko powinno być przewożone w foteliku samochodowym, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Jednocześnie fotelik lub inne urządzenie podtrzymujące należy dostosować do masy i wzrostu dziecka. Fotelik musi spełniać warunki techniczne określone w przepisach Unii Europejskiej lub regulaminach EKG ONZ.

Fotelik bezpieczny dla dziecka

Powyższe regulacje wynikają z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa szczególnie najmłodszym dzieciom, które są narażone na bardziej rozległe obrażenia niż osoba dorosła. Rynek oferuje wiele modeli fotelików samochodowych, jednak nie wszystkie spełniają pożądane atesty, dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, by produkt oznaczony był literą E lub znakiem R129. Ważne, by fotelik samochodowy posiadał certyfikat bezpieczeństwa. Dobrze jest zapoznać się z wynikami, jakie wybrany model otrzymał podczas testów zderzeniowych.

Jak dopasować fotelik do wagi i wieku dziecka?

Wyróżnia się 5 grup fotelików samochodowych przeznaczonych dla różnych kategorii wiekowych i masy ciała dziecka:

  • Grupa 0 – foteliki do od pierwszego dnia życia do osiągnięcia 10 kg i około 9 miesięcy;

  • Grupa 0+ – dla dzieci już od pierwszych dni życia do uzyskania wagi około 13 kg i ukończenia około 12-15 miesięcy życia;

  • Grupa 1 – przeznaczone dla dzieci od 9 do 18 kg w przedziale wiekowym od 9 miesięcy do 4 lat;

  • Grupa 2 – dla dzieci od 15 do 25 kg w wieku 4-6 lat;

  • Grupa 3 – foteliki dla dzieci od 22 do 36 kg i w wieku od 6 do 12 lat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl