Jakie są zalety zabawek edukacyjnych?
Jakie są zalety zabawek edukacyjnych?

Nie każdy sposób zabawy i nie wszystkie rodzaje zabawek będą dla malucha tak samo dobre. Zgodnie z najnowszymi badaniami i obowiązującymi obecnie trendami pedagogicznymi, prawidłowo wybrane dla dziecka zabawki powinny spełniać wymogi działań edukacyjnych, tzn. oprócz rozrywki, powinny także dawać dziecku możliwość przyswajania wiedzy oraz uczenia się nowych umiejętności. Taką funkcję pełnią przede wszystkim będące tematem naszego dzisiejszego wpisu na blog zabawki edukacyjne. Dlaczego ich zastosowanie może być tak wartościowe dla dziecka?

Zabawki edukacyjne wspierają różne aspekty rozwoju dziecka

W sklepach, także w naszym, obecnie dostępnych jest bardzo dużo rodzajów zabawek edukacyjnych, które są w stanie wspierać różne obszary rozwoju dziecka. Najważniejsze z nich to aspekt fizyczny, aspekt emocjonalny, aspekt społeczny oraz aspekt poznawczy. Projektanci i twórcy zabawek edukacyjnych skupiają się właśnie na tych czterech najważniejszych obszarach. Zastosowanie w tym celu zabawek jest tak istotne i pozwala na osiągnięcie tak dobrych efektów dlatego, że naukę łączy się z przyjemnością zabawy. Dziecko w takich warunkach dużo szybciej i dużo łatwiej chłonie wiedzę i zdobywa nowe umiejętności.

Co więcej, dobrze dobrane do potrzeb i zainteresowań dziecka zabawki edukacyjne mogą w nim skutecznie wzbudzić potrzebę i chęć poznawania świata, co w przyszłości może doprowadzić do tego, że nasze dziecko będzie z przyjemnością zdobywało wiedzę także na etapie szkolnym, zgodnie z zasadą: czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jak wybrać właściwe zabawki edukacyjne dla dziecka?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że rolę zabawek edukacyjnych mogą pełnić nie tylko te zabawki, które zostały tak nazwane przez producentów, ale także inne. Według psychologów najważniejszym kryterium roli edukacyjnej w zabawie dziecka jest to nie jakich używa ono zabawek, ale to, w jaki sposób ich używa. Jeżeli wykazuje przy tym dużo kreatywności to każda zabawa będzie pełniła rolę edukacyjną. Dlatego też zabawkami edukacyjnymi mogą być również wszelkiego rodzaju, także znajdujące się w ofercie naszego sklepu,  zabawki interaktywne czy zabawki sensoryczne. Mogą nimi także się stać proste zabawki drewniane, klocki czy układanki. Zabawki sprzedawane jako zabawki edukacyjne pełnią te role jednak najlepiej i najpewniej, ponieważ wymuszają na dziecku zabawę w taki sposób, żeby mogło ono poznać wszystkie zamierzone przez twórców zabawki funkcje oraz posiąść wszystkie zamierzone przez nich umiejętności i wiedzę.

Co jest równie ważne, każda wręczana dziecku zabawka, także edukacyjna, powinna być dobrze dostosowana do jego wieku oraz do etapu rozwoju. Zabawka nie może być dla dziecka zbyt prosta, ale nie może być również zbyt skomplikowana. I w jednym i w drugim przypadku, dziecko bowiem bardzo szybko się nią znudzi i odstawi ją w kąt, a przecież nikt z nas tego nie chce.

Rodzaje zabawek edukacyjnych

Poszczególne rodzaje zabawek edukacyjnych są wyszczególniane przede wszystkim ze względu na to, jakie czynności dziecko musi wykonywać podczas zabawy. Dla małych dzieci najczęściej polecane są zabawki edukacyjne, które polegają na rozpoznawaniu i dopasowywaniu do siebie różnych kształtów, zabawki, które pozwalają dziecku nauczyć się pierwszych cyferek i literek, zabawki, które pomagają w nauce wymowy pierwszych słów oraz rozumienia słów, które się do nich mówi oraz zabawki pozwalające na rozwinięcie umiejętności manualnych dziecka.

Wszystkie te wskazane rodzaje zabawek edukacyjnych znajdziecie także w ofercie sklepu internetowego oraz sklepu stacjonarnego Forkids w Krakowie! Zapraszamy i zachęcamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl