Jakie są rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci?
Jakie są rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci?

Stosowanie odpowiedniego fotelika jest obowiązkowe w trakcie jazdy samochodem z małym dzieckiem. W sklepach dostępnych jest bardzo dużo rodzajów fotelików samochodowych, które jednak różnią się między sobą przede wszystkim tym do przewożenia dziecka, o jakiej wadze i jakim wzroście są przeznaczone. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy wszystkie dostępne rodzaje fotelików samochodowych i doradzamy, jak wybrać taki, które będzie idealnie spełniał potrzeby dziecka.

Przepisy dotyczące stosowania fotelików samochodowych

A dlaczego stosowanie fotelików dziecięcych podczas jazdy samochodem jest obowiązkowe? Oczywiście ze względu na to, że tylko w taki sposób będziemy mieli możliwość zapewnienia dziecku odpowiedniego bezpieczeństwa. Niestety zapięcie małego dziecka pasem niewiele mu da w trakcie wypadku, ponieważ na pewno pas samochodowy nie będzie go w stanie odpowiednio zabezpieczyć.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, dziecko musi być przewożone w odpowiednim foteliku aż do momentu przekroczenia 150 cm wzrostu. Jeszcze kilka lat temu obowiązywało także kryterium wagi, ale dziś jednak już waga dziecka nie ma takiego znaczenia i liczy się tylko jego wzrost.

3 podstawowe grupy fotelików dziecięcych

Podczas wybierania odpowiedniego fotelika samochodowego dla swojego dziecka istotne jednak będzie to dla dzieci, o jakiej wadze jest dany model przeznaczony. Takie kryterium w tym przypadku jest po prostu najbardziej miarodajne. Co bardzo ważne, w zależności od tego dla dzieci, w jakim wieku są dane foteliki przeznaczone, będą też musiały być inaczej zamontowane w samochodzie. Foteliki samochodowe dla niemowlaków i bardzo małych dzieci powinny być zamontowane tyłem do kierunku jazdy. Według wielu specjalistów taki sposób montażu będzie dla dziecka po prostu bezpieczniejszy, przede wszystkim dlatego, że większość wypadków drogowych to tak naprawdę zderzenia czołowe. Jadąc tyłem do kierunku jazdy, dziecko w trakcie takiego wypadku zostanie po prostu wciśnięte w fotelik, co sprawi też, że będzie poddane też znacznie mniejszemu obciążeniu. Montaż fotelika przodem do kierunku jazdy jest możliwy dopiero w fotelikach przeznaczonych dla nieco starszych dzieci.

Obecnie wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje fotelików samochodowych, które opowiadają 3 grupom fotelików. Są nimi:

Oprócz wskazanych wyżej rodzajów fotelików samochodowych, dostępnych jest także wiele fotelików samochodowych grup łączonych, czyli np. foteliki grupy I + II, które są przeznaczone dla dzieci ważących od 9 do 36 kg. Tego typu foteliki samochodowe na pewno starczą nam po prostu na znacznie dłuższy czas, co będzie dla nas znacznie wygodniejsze i będzie się również wiązało ze znacznie mniejszymi kosztami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl