Jakie korzyści daje dziecku karmienie piersią?
Jakie korzyści daje dziecku karmienie piersią?

Karmienie piersią to ważny proces dla mamy i dziecka. To sposób podtrzymania i rozwijania więzi, czas bliskości i czułości. Oprócz korzyści behawioralnych, mleko matki ma duży wpływ na rozwój maluszka oraz na zdrowie matki. Badania potwierdzają, że korzyści te są krótko, średnio i długoterminowe. Co warto wiedzieć o karmieniu piersią?

Jakie korzyści z karmienia piersią czerpie dziecko?

Mleko matki to pełnowartościowy pokarm będący źródłem przeciwciał kluczowych dla rozwoju dziecka. Ich zadaniem jest wsparcie niedojrzałego jeszcze układu odpornościowego niemowlęcia. Pokarm całkowicie zaspokaja potrzeby energetyczne i odżywcze dziecka, zmieniając swój skład i dostosowując go do rosnącego malucha. Pierwsze mleko pomaga dziecku w wydzieleniu smółki oraz przygotowuje jego żołądek i jelita do lepszej obrony przez wirusami i bakteriami. W wyniku karmienia piersią zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia zaparć, problemów z gazami i ulewaniem po karmieniu, a także infekcji żołądka i jelit. Mleko matki zawiera substancje wspomagające prawidłowy rozwój mózgu, ośrodka układu nerwowego, a także czynników wzrostu i hormonów. Badania wykazują, że wśród korzyści długofalowych z karmienia piersią znajduje się mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia egzemy i astmy, otyłości, próchnicy i infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Karmienie piersią a zdrowie mamy

Podczas karmienia piersią następuje wydzielanie oksytocyny, która daleko idące korzyści dla mamy. Oksytocyna wpływa na nastrój, uspokaja i pozwala na nawiązanie bliższej więzi z dzieckiem. Wydzielanie się tego hormonu sprzyja kurczeniu się macicy po porodzie, zapobiegając krwawieniom. Karmienie może opóźnić powrót miesiączkowania, jednak nie jest to w 100% pewna metoda antykoncepcyjna, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, jeśli kolejna ciąża nie jest planowana tak szybko. Badania wykazują, że wśród kobiet karmiących piersią zauważalne jest niższe ryzyko zachorowania na raka piersi i wczesnej menopauzy, nowotworu jajnika i macicy. Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl