Jak wybrać bezpieczne i zdrowe naczynia dla dzieci?
Jak wybrać bezpieczne i zdrowe naczynia dla dzieci?

Butelki, smoczki, bidony, kubki do nauki samodzielnego picia oraz „dorosła” zastawa stołowa dla malucha to niezbędne akcesoria, które kupujemy w kolejnych miesiącach i latach życia dziecka. Wybór naczyń dla malucha jest bardzo trudny, bo powinny one nie tylko wspierać jego rozwój i wspomagać naukę samodzielnego jedzenia, ale także zapewniać bezpieczeństwo podczas spożywania posiłków. Wyjaśniamy, jakie naczynia dla malucha wybierać, aby nie zaszkodzić jego zdrowiu.

 

Na co zwrócić uwagę, kupując naczynia dla malucha?

Niezależnie od tego, jakie naczynia dla malucha chcemy kupić, powinny być one wykonane z bezpiecznych i zdrowych materiałów. Absolutnie zakazane dla dzieci są naczynia, które nie mają certyfikatów jakości i bezpieczeństwa, bo mogą one zawierać bardzo szkodliwy związek o nazwie Bisfenol A (BPA), który przenika do żywności, powodując m.in. zaburzenia hormonalne oraz zwiększając ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Bezpieczeństwo dziecka to podstawa, dlatego na każdym etapie jego życia, powinniśmy zwracać uwagę na jakość naczyń, z których spożywa ono napoje i posiłki. Nie mniej ważne jest to, czy naczynia dla dziecka są łatwe do utrzymania w czystości (niektóre z dostępnych na rynku produktów trudno jest umyć, co może sprzyjać rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów) oraz odporne na kreatywne podejście do jedzenia, które przejawiają ciekawe z natury maluchy. Naczynia dla dziecka muszą być nietłukące, dostosowane do jego wieku oraz umiejętności, a także atrakcyjne pod względem wizualnym, bo wówczas zachęcają dzieci do samodzielnego jedzenia i poznawania nowych smaków.

 

Jakie naczynia są bezpieczne dla dzieci?

W celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas spożywania posiłków należy wybierać naczynia, które są wykonane z materiałów o neutralnym wpływie na zdrowie malucha. Zaliczamy do nich np. dopuszczony do kontaktu z żywnością silikon i inne tworzywa sztuczne. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność zastawy stołowej dla dziecka np. możliwość stabilnego ustawienia talerzyka lub miseczek dzięki przyssawce, ułatwienia związane z przenoszeniem żywności m.in. wyposażenie miseczki w pokrywkę, a także odpowiednie wyprofilowanie sztućców. Butelki, bidony i kubki niekapki powinny być dopasowane do wieku dziecka, aby nie wpływały w negatywny sposób na rozwój jego zgryzu oraz nie stwarzały ryzyka zadławienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl