Jak działa system ISOFIX w samochodzie?
Jak działa system ISOFIX w samochodzie?

Pośród wielu rodzajów fotelików umożliwiających bezpieczne przewożenie dzieci w aucie znajdują się modele z systemem ISOFIX. To rodzaj fotelików z ustandaryzowanym mocowaniem, który pasuje do pojazdów wyposażonych w specjalne złącza. Czym jest system ISOFIX i jakie ma zalety?

Jak działa ISOFIX?

Nazwa ISOFIX odnosi się do organizacji International Organisation for Standarisation oraz słowa fixture oznaczającego złącze. Określa system mocowania fotelików składający się z dwóch dolnych złączy, zaczepów oraz przyrządu, dzięki któremu fotelik można z łatwością obracać. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest możliwość zamontowania fotelika w każdym aucie z systemem ISOFIX. Specjalna noga stabilizująca sprawia, że fotelik montuje się szybciej i bez użycia pasów.

Jak zamontować fotelik z ISOFIXEM?

Fotelik wyposażony jest w dwa zaczepy, które wsuwa się w szczelinę siedziska do momentu, aż zahaczą o uchwyty zamontowane na stałe w aucie. Montaż fotelika jest bezproblemowy, ponieważ mocowanie znajduje się między oparciem a siedziskiem tylnych foteli. Niewątpliwie wygodną opcją jest możliwość wygodnego obracania fotelika, by dziecko mogło jechać przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Fotelik można ustawić bokiem na czas postoju, by łatwiej zająć czy nakarmić malucha.

Dlaczego warto wybrać fotelik z systemem ISOFIX?

Jedną z największych zalet systemu ISOFIX jest uniwersalność. Jeśli auto wyposażone jest w specjalne uchwyty, można mieć pewność, że każdy fotelik z ISOFIXEM będzie pasował. Ustandaryzowane mocowanie funkcjonuje w autach na całym świecie i obowiązuje we wszystkich samochodach wyprodukowanych w Unii Europejskiej od 2011 roku. Umożliwia to bezpieczne przewiezienie dziecka również w taksówce, aucie kogoś z rodziny czy pojeździe wypożyczonym. Łatwość montażu to niewątpliwy atut. Zarówno mocowanie, jak i wyjęcie fotelika zabiera kilka sekund. System skonstruowano tak, by gwarantował właściwy montaż. Niewątpliwą zaletą jest również bezpieczeństwo. Choć nie jest to regułą, foteliki ISOFIX wypadają lepiej w testach zderzeniowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl