Jak dopasować fotelik do masy dziecka?
Jak dopasować fotelik do masy dziecka?

Przed narodzinami dziecka rodzice stają przed koniecznością podjęcia wielu decyzji. Jakość wszystkich elementów wyprawki będzie wpływać na komfort dziecka i rodzica, a w niektórych przypadkach również na jego bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych części wyprawki jest fotelik samochodowy. Aby zapewnić dziecku bezpieczne podróżowanie, warto pozwać kryteria doboru fotelików. Maksymalnie dopasowany będzie chronić malucha w przypadku kolizji lub gwałtownego manewru.

Jak dostosować fotelik do wagi i wieku dziecka?

Komisja Europejska opracowała standard rozmiarów fotelików samochodowych. Na celu miała zarówno wspomóc rodziców i ułatwić im wybór odpowiedniego rozmiaru fotelika, jak i podnieść jakość modeli dostępnych na rynku. Ostatecznie producenci mogą zaoferować foteliki mieszczące się w pięciu grupach: 0, 0+, 1, 2 i 3. Co oznaczają wymienione grupy?

  • Grupa 0 – to foteliki samochodowe przeznaczone dla noworodków i niemowląt, których waga nie przekracza 10 kg. Najczęściej są to tzw. nosidełka, mają kołyskowy kształt i ich rozmiar jest wystarczający do ukończenia przez dziecko około 9 miesięcy życia. Ten rodzaj fotelików należy montować tyłem do kierunku jazdy.

  • Grupa 0+ – foteliki również przeznaczone dla dzieci już od pierwszych dni życia do uzyskania wagi około 13 kg, czyli do ukończenia około 12-15 miesięcy życia.

  • Grupa 1 – do tej grupy należą foteliki samochodowe, w których dziecko może przyjąć bardziej pozycję siedzącą niż leżącą. Wiele modeli posiada funkcję regulacji oparcia. Foteliki wyposażone są w trzypunktowe lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Przeznaczone dla dzieci od 9 do 18 kg w przedziale wiekowym od 9 miesięcy do 4 lat.

  • Grupa 2 – obejmuje foteliki dla dzieci od 15 do 25 kg w wieku 4-6 lat. Dzieci podróżujące w tych fotelikach zapina się samochodowymi pasami bezpieczeństwa.

  • Grupa 3 – foteliki dla dzieci od 22 do 36 kg i w wieku od 6 do 12 lat. Podobnie, jak w przypadku grupy drugiej, i tutaj nie korzysta się z wewnętrznych pasów, a z samochodowych pasów bezpieczeństwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl