Dlaczego warto jest dzieciom dawać do zabawy klocki?
Dlaczego warto jest dzieciom dawać do zabawy klocki?

Zabawki są bardzo ważne dla dzieci, które czerpią z nich wiele radości. Z kolei dla rodziców liczy się to, że oprócz zapewniania rozrywki, pomagają dzieciom także w poznawaniu świata oraz wspierają ich dalszy rozwój. Według specjalistów jednym z najbardziej wartościowych rodzajów zabawek dziecięcych są klocki. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, dlaczego klocki są tak dobrym wyborem dla dziecka, jakie są ich rodzaje oraz w jaki sposób wybrać idealne klocki, które będą odpowiednie do wieku malucha.

Podstawowe zalety zabawy klockami przez dzieci

Największą zaletą klocków jest to, że podczas ich wykorzystywania przez dzieci do zabawy znakomicie stymulują ich rozwój i dają możliwość łatwego wymyślania innych form zabawy. Podczas układania klocków dzieci rozwijają swoją kreatywność, wzmacniają swoje umiejętności konstrukcyjne i projektowe, a nawet poznają podstawy matematyki i fizyki, czyli zasad, które dotyczą praw natury. Dodatkowo wspólna zabawa klockami z innymi członkami rodziny może też uczyć dziecko zasad współpracy oraz dodatkowo wzmacnia rodzinne więzi.

Nie do przecenienia jest także to, że dzieci po prostu bardzo lubią się bawić klockami. Jeżeli od najmłodszych lat mają możliwość sięgnięcia po klocki, ta miłość może pozostać z nimi na długo. Klockami bowiem mogą się bawić samemu, mogą się bawić z rodziną, z kolegami i koleżankami… Jest to bardzo uniwersalna forma zabawy, którą można praktykować w różnym gronie i w różnych warunkach.

Rodzaje klocków

Obecnie w sklepach z zabawkami dostępnych jest bardzo dużo rodzajów klocków. Mogą się one między sobą różnić wielkością, kształtem, kolorami oraz sposobem układania i zabawy. Klocki mogą być też wykonane z różnych materiałów. Obecnie najczęściej producenci oferują klocki plastikowe, choć dużą popularnością cieszą się też tego typu zabawki drewniane.

Poszczególne rodzaje klocków mogą się od siebie różnić także np. zastosowanymi w nich systemami łączeń, fakturą wykończenia oraz tematami, które przedstawiają.

Jak wybrać odpowiednie klocki do wieku dziecka?

Wybór odpowiednich klocków dla dziecka powinien oczywiście zależeć od wieku dziecka. Bardzo małe dzieci powinny się bawić dużymi klockami, przy których nie będzie ryzyka, że zrobią sobie nimi krzywdę i będą chciały je np. połknąć. Nie powinno się więc kupować dla dziecka klocków na wyrost. Wybierając klocki dla dziecka trzeba mieć po prostu  pewność, że na pewno sobie z nimi poradzi. Inaczej taka zabawka może nie tylko stanowić dla niego zagrożenie, ale także może mieć wpływ na to, ze szybko straci dla niej zainteresowanie.

Ważne jest też to, żeby podarowane maluchowi klocki odpowiadały jego zainteresowaniom. Obecnie w sklepach można znaleźć bardzo dużo klocków, które różnią się od siebie przedstawianą tematyką. Bez problemu więc powinno nam się udać nie tylko wybrać inne klocki dla dziewczynki i inne dla chłopca, ale także taką ich tematykę, która będzie indywidualnie dopasowana do zainteresowań malucha.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl