Dlaczego i kiedy warto kupić dziecku rowerek biegowy?
Dlaczego i kiedy warto kupić dziecku rowerek biegowy?

Każde małe dziecko chciałoby jeździć na rowerze… nawet jeśli jeszcze tego nie potrafi. Kiedyś dzieci rozpoczynały jazdę na rowerze od rowerków na czterech kółkach lub na trójkołówkach. Dziś dużo  bardziej popularne i chętniej wybierane przez rodziców są rowerki biegowe, czyli biegówki. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opiszemy, czym są rowerki biegowe, dla dzieci, w jakim wieku zostały stworzone i jakie zalety ma ich stosowanie.

Co to jest rower biegowy?

Rowerki biegowe wyglądają dokładnie tak samo jak zwykłe rowerki na dwóch kółkach, z tą różnicą, że nie mają pedałów.  Dziecko, żeby móc się nim poruszać, siedząc na rowerku musi dotykać stopami ziemi. Poruszając się dziecko odpycha się po prostu stopami od podłoża. Na rowerku biegowym może więc z łatwością poruszać się będąc ze swoimi rodzicami na spacerze. Może przy tym samodzielnie sterować kierownicą i samemu decydować, jaką dokładnie drogę wybierze. Rowerki biegowe są również bezpieczne dla dziecka gdy te zjeżdżają na nich z górki, przed podjęciem pierwszej próby warto jest jednak z tym poczekać aż dziecko naprawdę będzie już potrafiło dobrze swoja biegówkę wyczuć.

Kiedy warto kupić dziecku rowerek biegowy?

Rowerki biegowe powinny być stosowane przez dzieci, zanim będą mogły i potrafiły samodzielnie jeździć na zwykłych rowerach dwukołowych. Kupno dziecku biegówki sprawi, że później będzie ono w stanie dużo szybciej nauczyć się jeździć na zwykłym rowerze. Na rowerku biegowym dziecko szybko nauczy się utrzymywać równowagę i kierować rowerek. Dla dziecka poruszanie się na biegówce na pewno będzie wspaniałą zabawą, a dla rodzica może być to skuteczny sposób na zwiększenie aktywności dziecka, a w niektórych przypadkach także na odzwyczajenie go od jazdy w wózku lub od bycia noszonym na rękach. Z rowerka biegowego mogą bowiem korzystać nawet bardzo małe dzieci, które mają zaledwie dwa lata. Nawet takie maluchy bardzo szybko powinny sobie poradzić z jazdą na nich.

Jakie są zalety rowerków biegowych?

O tym, że rowerki biegowe pozwalają skutecznie przygotować dziecko do korzystania ze zwykłych rowerów oraz że pozwalają rodzicom na odzwyczajenie dziecka od bycia wożonym w wózku już pisaliśmy wcześniej. To jednak nie są jeszcze wszystkie zalety biegówek. Mają one bowiem bardzo duży wpływ na generalny rozwój dziecka. Dzięki biegówce dziecko oczywiście staje się bardziej aktywne fizycznie. Zaczyna też spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Samodzielne poruszanie się na biegówce sprawia też, że dziecko ma możliwość ćwiczenia swojej orientacji w terenie, zaczyna też  lepiej oceniać odległości oraz zaczyna się również uczyć samodzielności. Wielu fizjoterapeutów jako zalety rowerków biegowych wymienia również to, że poprzez uczenie dziecka utrzymywania prostej postawy podczas jazdy i kontrolowania utrzymywania równowagi, biegówki mają trudny do przecenienia wpływ na ogólny rozwój motoryczny małego jeszcze dziecka. Wskazują przy tym, że wpływ, jaki wywołują na ogólny rozwój dziecka jest nieporównywalnie większy niż wpływ powszechnie stosowanych jeszcze kilka lat temu rowerków trójkołowych czy rowerów z bocznymi kółkami.

Zakup rowerka biegowego dla swojego dziecka jest naprawdę warty rozważenia. Na pewno da dużo frajdy i to nie tylko dziecku, ale również rodzicom, którzy będą mieli możliwość spędzać ze swoją pociechą więcej czasu także na świeżym powietrzu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl