Czy stosowanie smoczka jest bezpieczne dla dziecka?
Czy stosowanie smoczka jest bezpieczne dla dziecka?

Wielu rodziców kompletując wyprawkę dla dziecka umieszcza w niej także smoczki. Tego typu akcesoria były i są stosowane przez rodziców już od kilkudziesięciu lat. W ostatnim czasie coraz częściej jednak mówi się o tym, że podawanie niemowlakom smoczków niekoniecznie musi być dla nich dobre, a czasami nawet może im szkodzić. W dzisiejszym wpisie na blogu sklepu  z akcesoriami dla dzieci i rodziców Forkids postanowiliśmy się temu tematowi dokładnie przyjrzeć i opisujemy najczęściej wskazywane zalety i wady stosowania smoczków. Czy można i warto dawać niemowlakom smoczki?

Jak wybrać odpowiedni smoczek dla dziecka?

Na początku jednak zajmiemy się doradzeniem, w jaki sposób dobrać odpowiedni smoczek dla swojego dziecka. Niestety jednak nie ma jednej prostej metody i porady, która dobrze się sprawdzi u każdego dziecka. Tak naprawdę wybór smoczka zawsze jest przeprowadzany metodą prób i błędów i dopiero za którymś razem udaje się rodzicom znaleźć taki smoczek, który jest w pełni akceptowany przez dziecko. Musi mu się podobać przede wszystkim jego kształt i jego kolor. Istotny jest też rozmiar smoczka, ale ten wybiera się po prostu po oznakowaniu na opakowaniu, czyli po przedziale wiekowym. Wymiana smoczka na większy powinna też nastąpić od razu po stwierdzeniu, ze wcześniej stosowany smoczek zrobił się dla dziecka już za mały, co może stanowić dla niego pewne zagrożenie.

Czy powinno się dawać smoczki noworodkom?

Czyli dzieciom zaledwie 2-3 tygodnie po urodzeniu. Zdecydowanie nie. To jeszcze za wcześnie na podanie dziecku smoczka. Dziecko, które jest karmione piersią, nie może zbyt szybko zacząć ssać smoczek, ponieważ ten może w nim wykształcić nieprawidłowe nawyki, zmieniając sposób ssania. Dodatkowo podawany tak małemu dziecku smoczek może w nim zaburzać sygnalizowanie głodu a u matki w związku z tym zaburzać laktację. Po 2-3 tygodnia zazwyczaj już się dopuszcza do stosowania smoczka u dziecka, tylko trzeba uważnie patrzeć na to, czy taka zmiana nie powoduje powstawania u dziecka problemów z odruchem ssania. Inaczej rzecz wygląda w przypadku noworodków, które z jakiegoś powodu od razu są karmione z butelki.  W tym przypadku podawanie im także smoczka nie jest bowiem związane z żadnym ryzykiem.

Czy dziecko powinno mieć smoczek w ustach podczas snu?

Wiele osób wskazuje także na błąd, który polega na ssaniu przez dziecko smoczka w trakcie snu. Rodzice często dają dziecku smoczek, żeby to szybciej zasnęło. Zdarza się jednak i tak, że potem mu go nie zabierają. Jest to błąd, ponieważ dziecko powinno być przyzwyczajane do spania bez smoczka, w przeciwnym razie może zacząć się budzić za każdym razem, jak zauważy, że go nie ma.

Czy stosowanie smoczków ma zatem jakieś zalety?

Oczywiście, ze tak. Dla wielu rodziców jest to bowiem najprostszy sposób na szybkie uspokojenie dziecka. Ssanie smoczka bardzo szybko uspokaja malucha i sprawia, że przestaje płakać i domagać się więcej uwagi. Danie mu smoczka daje więc rodzicom trochę czasu na wykonanie wokół jakichś obowiązków domowych. Smoczki dla dzieci często, przynajmniej przez jakiś czas, mogą być też jedyną szansą na uspokojenie bardziej niespokojnych dzieci. Specjaliści często wskazują np. na to, że w późniejszym wieku zdecydowanie łatwiej będzie np. oduczyć dziecko ssania smoczka, niż ssania kciuka. Ciekawe badania zrobili amerykańscy naukowcy, którzy stwierdzili, że zasypianie dziecka ze smoczkiem zmniejsza u nich ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Jak wiec widać stosowanie smoczków niekoniecznie musi być szkodliwe dla dziecka. Trzeba to jednak robić umiejętnie. Na pewno rodzic nie powinien dać dziecku smoczka zawsze gdy to się tego domaga. Powinno się także uważać na to, żeby dziecko za bardzo się do smoczka nie przyzwyczaiło, ponieważ później możemy mieć problemy, żeby tego oduczyć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl