Co to są zabawki sensoryczne?
Co to są zabawki sensoryczne?

W XXI wieku wybór zabawki dla dziecka nie jest już taki prosty, jak było to jeszcze 20-30 lat temu. Dziś w sklepach z artykułami dla dzieci, także oczywiście w naszym, dokonując wyboru znajdziesz wiele różnego typu zabawek, których zadaniem jest już nie tylko zapewnienie dziecku dobrej zabawy, a rodzicowi podczas jej trwania trochę spokoju, ale również stymulowanie prawidłowego rozwoju dziecka. Nowoczesne zabawki, m.in. będące tematem naszego dzisiejszego wpisu na blogu zabawki sensoryczne, są w stanie sprawić, że dziecko poświęca im bardzo dużo swojej uwagi, uczy się podczas zabawy wielu przydatnych rzeczy, a przy okazji ma także bardzo dużo frajdy. Co to są zabawki sensoryczne?

Jakie zadania stawia się przed zabawkami sensorycznymi?

Podstawowym zadaniem stawianym przed wszystkimi zabawkami sensorycznymi jest wpływanie na rozwój umysłowy lub/i fizyczny dziecka. W zależności od rodzaju zabawki sensorycznej może ona wpływać na różne zmysły, m.in. na wzrok, słuch, węch, dotyk, a niektóre zabawki nawet na smak. Osiąga się to poprzez wykorzystanie przy ich produkcji specjalnych materiałów o różnorodnej fakturze, zastosowanie różnorodnej kolorystyki, włącznie ze świecącymi i błyszczącymi się elementami oraz elementów elektronicznych, które wydają dźwięki lub wyświetlają na ścianę, lub na podłogę różne wzory bądź obrazy. Wszystkie zastosowane w zabawkach sensorycznych elementy mają za zadanie ułatwić dzieciom poznawanie świata.

Jakie mogą być rodzaje zabawek sensorycznych?

Napisaliśmy już, jak mogą być zbudowane zabawki sensoryczne i z jakich elementów mogą się składać, teraz czas na dokładniejsze omówienie rodzajów tego typu zabawek. Jak nietrudno zgadnąć możliwości jest naprawdę dużo. Poszczególne rodzaje zabawek sensorycznych są po prostu w stanie oddziaływać na różne zmysły dziecka. Najciekawszymi rodzajami zabawek sensorycznych są przede wszystkim:

  • Zabawki sensoryczne oddziaływające na zmysł dotyku – do takich zabawek należą przede wszystkim wykonywane z materiałów o różnej fakturze książeczki dla dzieci czy kostki sensoryczne. Mogą być one szorstkie, miękkie, twarde, śliskie, gładkie, puchate lub z wypustkami. Możliwości jest naprawdę wiele. Takie zabawki sensoryczne są przeznaczone głównie dla najmłodszych dzieci.
  • Zabawki sensoryczne oddziaływające na słuch — Są to zabawki, które zawierają elementy powodujące powstawanie różnego rodzaju dźwięków. Mogą więc one szeleścić, grzechotać czy piszczeć. Niektóre zabawki sensoryczne zawierają także pozytywki lub nawet proste instrumenty muzyczne, w postaci cymbałków, dzwoneczków czy bębenków. Te ostatnie zazwyczaj są przeznaczone dla nieco starszych dzieci.
  • Zabawki sensoryczne oddziaływające na wzrok – takie zabawki sensoryczne są przeznaczone przede wszystkim dla małych dzieci. Zazwyczaj są bardzo kolorowe i zawierają także świecące i błyszczące elementy. Niektóre posiadają również projektory świetlne, za pomocą których dziecko może wyświetlać proste wzory lub obrazy na ścianie, lub na suficie w swoim pokoju.

Na co zwracać uwagę wybierając zabawkę sensoryczną dla dziecka?

Oczywiście przede wszystkim na wiek dziecka, tak żeby kupiona zabawka na pewno była dla niego atrakcyjna. Tylko wtedy będzie mogła bowiem pełnić swoje funkcje i pozytywnie wpływać na rozwój dziecka. Inne zabawki będą idealne dla małych dzieci, a inne dla nieco większych. Poszczególne rodzaje zabawek sensorycznych są bowiem przeznaczone dla dzieci będących na konkretnym etapie rozwoju. Wybierając zabawkę trzeba też się zastanowić, jakie zmysły chcielibyśmy, żeby ona rozwijała, a może chcemy, żeby wpływała na wszystkie zmysły po trochu? Wybór zabawek sensorycznych w dobrych sklepach jest dzisiaj na szczęście naprawdę duży.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą zabawek sensorycznych znajdującą się także w sklepie Forkids!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl