4 najczęstsze błędy popełniane przy przewożeniu dziecka w aucie
4 najczęstsze błędy popełniane przy przewożeniu dziecka w aucie

Na bezpieczeństwo dziecka podczas przewożenia w samochodzie wpływa wiele czynników. Istotne jest zarówno wybranie odpowiedniego fotelika dopasowanego do wieku i masy ciała dziecka, jak i prawidłowe mocowanie oraz zapinanie malucha. Choć wydaje się to oczywistym, nie zawsze wszystkie warunki bezpiecznego przewożenia dzieci w aucie są spełnione. W dzisiejszym artykule przedstawimy najczęstsze błędy, na które warto zwrócić uwagę.

Fotelik niedopasowany do samochodu i dziecka

Każde dziecko w okresie konieczności jeżdżenia w foteliku samochodowym korzysta z co najmniej trzech różnych modeli. Dla noworodków i niemowląt przeznaczone są foteliki z grupy 0 i 0+, tzw. nosidełka, w których dziecko przyjmuje pozycję leżącą. Gdy maluch osiągnie około 12-18 miesięcy, przesiada się do fotelika z grupy I, a po osiągnięciu około 4 roku życia do fotelika z grupy II, w którym jeździ do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Zmiana fotelika we właściwym czasie na odpowiednio dopasowany do dziecka to ważna czynność mogąca ochronić je przed konsekwencjami kolizji.

Zbyt luźne pasy

Pasy, którymi przypinasz dziecko, powinny być napięte. Podobnie w przypadku fotelika samochodowego mocowanego na siedzeniu za pomocą pasów bezpieczeństwa. Zbyt luźne mogłyby doprowadzić do przesuwania się fotelika. Dodatkowo eksperci radzą, by pasy zapiąć na lekkie ubranko dziecka, a naramienniki umiejscowić na ramionach, a nie klatce piersiowej malucha.

Przewożenie twardych przedmiotów luzem

Siły odśrodkowe działające na wszystko, co znajduje się w pojeździe podczas kolizji, sprawiają, że rzeczy poruszają się w niekontrolowany sposób. Dlatego warto zabezpieczyć twarde przedmioty i nie wrzucać ich luzem do kabiny auta. Lepiej też wybrać pluszowe zabawki na czas podróży.

Jedzenie i pice w trakcie jazdy

Podczas długiej podróży dziecko z pewnością zgłodnieje i będzie chciało się napić, jednak nie zaleca się podawania maluchowi przekąsek i napojów w trakcie jazdy. Bezpiecznym rozwiązaniem chroniącym przed zakrztuszeniem się będzie postój w podróży i wypięcie malucha z fotelika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl